Deutsche Bank’tan TCMB yorumu: Faiz artırımı için en uygun zaman seçim öncesi

Gazeteoksijen’in haberine göre Deutsche Bank, faiz artırımı için en uygun zamanın seçimlerden sonrası değil, öncesi olacağına inanıyor. Konuya ilişkin Deutsche Bank’ın bugün yayınladığı rapor şöyle:

“Geçen yılın Haziran ayından bu yana TCMB’nin uyguladığı sıkılaştırmanın hızı ve büyüklüğü Türkiye için etkileyici ve daha önce görülmemiş düzeyde olmuştur. Para politikası da dahil olmak üzere politikalar açıkça doğru yönde ilerlemektedir ve Fitch’in son kredi notu artışı, ortodoks ekonomi politikalarına geçişi ödüllendiren bir başka kanıttır.

Bununla birlikte, süregelen enflasyonist baskılar ve TCMB’nin net rezervlerindeki önemli düşüş gibi kısa vadeli ekonomik zorluklar devam etmektedir. En son enflasyon beklenti anketi 12 ve 24 ay sonrası enflasyonda daha fazla düşüş olduğunu göstermektedir, ancak 24 ay sonu beklentilerinin yüzde 44’ün üzerine çıkması, TCMB’nin yıl sonu tahmini olan yüzde 36’nın en azından ek önlemler alınmadan gerçekleşmesinin zor olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, yaklaşan yerel seçimler ek belirsizlik getirmekte ve para birimindeki değer kaybı endişeleri döviz talebinin artmasına neden olmaktadır. Seçim sonrası döviz kurlarında önemli bir değer kaybı beklenmese de, TCMB’nin rezerv pozisyonu ve enflasyon beklentilerini yönetme kabiliyetine ilişkin endişeler devam etmektedir.

Bu yakın vadeli zorlukları ele almak için, nihai faiz oranı tahminlerimizi yüzde 50’ye revize ettik, bu da 500 baz puanlık bir artış anlamına geliyor. Piyasanın halihazırda yıl ortasına kadar 400 baz puanlık bir sıkılaştırma daha fiyatladığı düşünüldüğünde, büyüklük çok fazla sürpriz olmasa da zamanlama sürpriz. Faiz artırımı için en uygun zamanın seçimlerden sonra değil, bu hafta yapılacak seçimlerden önce olacağını düşünüyoruz. Bu görüş konsensüs dışıdır”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x